Contact: victoria.kring@trca.ca | 416-661-6600 x 5293

Conference Program

TRIECA 2020 Program

 

TOPICS & PRESENTERS*

* Please note that program and guest speakers are subject to change.

DAY ONE:
Wednesday March 25, 2020

TRACK 1 (Hall A)

8:00 a.m. to 8:00 p.m.

TRADE SHOW FLOOR OPEN
(Halls B through E)

 

8:00 to 8:50 a.m.

REGISTRATION (Main Lobby)

 

8:50 to 9:00 a.m.

OPENING REMARKS (Hall A & F)

 

9:00 to 9:30 a.m.

9:30 to 10:00 a.m.

MECP’s Stormwater Consolidated Permissions Framework

Presenter:
Aziz Ahmed, Ministry of Environment, Conservation and Parks

VIEW DETAILS

 

10:00 to 10:30 a.m.

10:30 to 11:00 a.m.

NETWORKING BREAK

 

11:00 to 11:30 a.m.

Green Infrastructure Standards Development and Soil Cell Evaluation

Presenters:
Kristina Hausmanis and Niloufar Mohajerani, City of Toronto

VIEW DETAILS

 

11:30 a.m. to 12:00 p.m.

12:00 to 1:00 p.m.

LUNCH (Buffet and seating located in Halls B through E)

 

1:00 to 1:30 p.m.

So, It Rained a Meter: Now What?

Presenter:
William Hunt, North Carolina State University

VIEW DETAILS

 

1:30 to 2:00 p.m.

2:00 to 2:30 p.m.

Building Climate Change Resiliency in Intensifying Neighbourhoods

Presenter:
Ron Scheckenberger, Wood Environment & Infrastructure Solutions
Kristina Parker, Town of Oakville

VIEW DETAILS

 

2:30 to 3:00 p.m.

NETWORKING BREAK

 

3:00 to 3:30 p.m.

3:30 to 4:00 p.m.

4:00 to 4:30 p.m.

Watershed-scale, Cost-benefit Optimization of Stormwater Infrastructure

Presenters:
Ben Longstaff, Lake Simcoe Region Conservation Authority (LSRCA)
Dustin Bambic, Paradigm Environmental

VIEW DETAILS

 

4:30 to 8:00 p.m.

NETWORKING RECEPTION (Main Lobby)

 

TRACK 2 (Hall F)

8:00 a.m. to 8:00 p.m.

TRADE SHOW FLOOR OPEN
(Halls B through E)

 

8:00 to 8:50 a.m.

REGISTRATION (Main Lobby)

 

8:50 to 9:00 a.m.

OPENING REMARKS (Hall A & F)

 

9:00 to 9:30 a.m.

9:30 to 10:00 a.m.

The Latest on ESC Standards and Related Research

Presenter:
Brian Zupancic, Canadian Standards Association

 

10:00 to 10:30 a.m.

New Standards Help Build Resiliency Against Flooding

Presenters:
Lynn Barber and Paul Steenhof, Canadian Standards Association

VIEW DETAILS

10:30 to 11:00 a.m.

NETWORKING BREAK

 

11:00 a.m. to 12:00 p.m.

New Success Stories on Stormwater Management (SWM) Pond Sediment Reuse Approvals

Presenters:
Francine Kelly-Hooper, Stantec Consulting Ltd.
Aroni McCutcheon, Ontario Ministry of Transportation

 

12:00 to 1:00 p.m.

LUNCH (Buffet and seating located in Halls B through E)

 

1:00 to 1:30 p.m.

Overcoming Barriers for Successful SWM Pond Inspection and Maintenance for Municipalities in the Lake Simcoe Watershed and Elsewhere in Ontario

Presenter:
Steve Auger, Lake Simcoe Region Conservation Authority (LSRCA)

 

1:30 to 2:00 p.m.

Optimizing Your Temporary Sediment Basin

Presenter:
Rich McLaughlin, North Carolina State University

2:00 to 2:30 p.m.

Skimmer Basins 101

Presenter:
Jamie McCutchen, Rymar Waterworks Innovations

 

2:30 to 3:00 p.m.

NETWORKING BREAK

 

3:00 to 3:30 p.m.

Climate Change: Current and Future Impacts on Erosive Rainfall in Calgary, Alberta

Presenter:
Ben Either, City of Calgary

 

3:30 to 4:00 p.m.

Infiltration Soils: What Works (and Doesn’t)

Presenter:
Rich McLaughlin, North Carolina State University

 

4:00 to 4:30 p.m.

Five Fundamentals for Successful Stabilization and Revegetation of Disturbed Land Sites – Recent Case Studies

Presenter:
Derek Oosterhouse, Profile Products LLC

 

4:30 to 8:00 p.m.

NETWORKING RECEPTION (Main Lobby)

 

DAY TWO:
Thursday March 26, 2020

 

 

TRACK 1 (Hall A)

8:00 a.m. to 3:00 p.m.

TRADE SHOW FLOOR OPEN
(Halls B through E)

 

8:00 to 9:00 a.m.

REGISTRATION (Main Lobby)

 

9:00 to 9:30 a.m.

Protecting Aquatic Ecosystems from the Thermal Impacts of Stormwater: New Research on Mitigation Opportunities

Presenter:
Tim Van Seters, Toronto and Region Conservation Authority (TRCA)

9:30 to 10:00 a.m.

Creek Health Improves with LID: A Case Study

Presenter:
Chris Johnston, Kerr Wood Leidal Associates

 

10:00 to 10:30 a.m.

Wignell Watershed: A Modern Approach using the Drainage Act for Streamflow Restoration

Presenter:
Paul Marsh, EWA Engineering Inc.

 

10:30 to 11:00 a.m.

NETWORKING BREAK

 

11:00 to 11:30 a.m.

Using Ecosystem Services to Design Green Infrastructure

Presenter:
William Hunt, North Carolina State University

 

11:30 a.m. to 12:00 p.m.

The Onondaga County Save the Rain Program: 200 Completed Projects in 10 Years Lessons Learned and Success Stories

Presenters:
Zachary Monge, Jacobs
Adam Woodburn, Onondaga County Department of Water Environment Protection

 

12:00 to 1:00 p.m.

LUNCH (Buffet and seating located in Halls B through E)

 

1:00 to 1:30 p.m.

Performance of Mature Bioretention

Presenters:
Jennifer Drake and Sylvie Spraakman, University of Toronto

 

1:30 to 2:00 p.m.

Effect of Soil Type and Static versus Dynamic Design Approaches on LID Facility Size and Cost

Presenters:
Matthew Wilson, City of Kitchener
Josef Kardos, Jacobs

2:00 to 2:30 p.m.

Down to Earth: Overcoming Obstacles Specifying and Approving Soils for Use within LID

Presenters:
Jen Young, Stantec Consulting Ltd.
Jaime Douglass, Jenkins Soil Mixtures

 

2:30 to 3:00 p.m.

NETWORKING BREAK

 

3:00 to 3:30 p.m.

LID Inspection, Maintenance and Asset Management for Stormwater Infrastructure in Regional Road Right-of-ways

Presenters:
Bernadeta Surowiec, Credit Valley Conservation (CVC)
Samantha Paquette, Region of Peel

 

3:30 to 4:00 p.m.

Dual-Benefit, Unique Approach for Lake Protection: Harvesting Stormwater Restores Shields Lake

Presenter:
Olivia Sparrow, Emmons & Olivier Resources Canada Inc.

 

TRACK 2 (Hall F)

8:00 a.m. to 3:00 p.m.

TRADE SHOW FLOOR OPEN
(Halls B through E)

 

8:00 to 9:00 a.m.

REGISTRATION (Main Lobby)

 

9:00 to 9:30 a.m.

The Ups and Downs of Using Wood in Stream Restoration

Presenter:
Brad Fairley, 5 Smooth Stones Restoration Inc.

 

9:30 to 10:00 a.m.

An Integrated Geomorphic, Hydraulic and Ecological Assessment of Dam Decommissioning along the Thames River in London, Ontario, Canada

Presenters:
Amanda McKay, Matrix Solutions
Jillian Schmitter, Jacobs

 

10:00 to 10:30 a.m.

How Bad is Bad: A Novel Approach to Evaluating Geohazard Risks along Watercourses

Presenters:
Diana Friesen, Town of Oakville
Heather Amirault, Stantec Consulting Ltd.

 

10:30 to 11:00 a.m.

NETWORKING BREAK

 

11:00 to 11:30 a.m.

Groundwater Sapping: An Under-appreciated Driver of Slope Instability with Important Implications for Erosion Control in the Valleys of Southern Ontario

Presenter:
Robin McKillop, Palmer

 

11:30 a.m. to 12:00 p.m.

Post Storm Monitoring: A Flood Risk Analysis Network (FRANk) Discussion

Presenters:
Matt Johnston and David Gingerich, Toronto and Region Conservation Authority (TRCA)

12:00 to 1:00 p.m.

LUNCH (Buffet and seating located in Halls B through E)

 

1:00 to 1:30 p.m.

Where Did All the Concrete Go?

Presenters:
Michelle Letourneau and HT Lam, Savanta

 

1:30 to 2:00 p.m.

Restoring Natural Landscapes in Urban Areas

Presenter:
Ryan Bolton, Toronto and Region Conservation Authority (TRCA)

 

2:00 to 2:30 p.m.

Navigating Environmental Monitoring on the Trent-Severn Waterway

Presenters:
Myles Latter and Jeremy Prahl, Cambium Inc.

 

2:30 to 3:00 p.m.

NETWORKING BREAK

 

3:00 to 3:30 p.m.

Application of Geotextiles in Civil Engineering

Presenter:
Isabel Perez, Terrafix Geosynthetics Inc.

 

3:30 to 4:00 p.m.

Anionic PAM: Correct Usage and Application

Presenter:
Seva Iwinski Bray, Applied Polymer Systems