Contact: aslaght@trca.on.ca | 289-268-3917

Conference Program

TRIECA 2018 Conference Program

MARCH 21

DAY 1, REGISTRATION & TRADE SHOW

8:00 am – 9:00 am REGISTRATION
Lobby
8:00 am – 8:00 pm TRADE SHOW OPEN
Halls B through E

DAY 1, TRACK 1

TIME
TRACK ONE: HALL A
9:00 am – 9:30 am Addressing Stormwater in Ontario using Green Infrastructure: the New Ministry of the Environment and Climate Change Low Impact Development Stormwater Management Manual
Presenters: Chris Denich, Aquafor Beech Ltd; John Antoszek, Ministry of Environment and Climate Change
9:30 am – 10:00 am Implementing LID Guidlines: Lessons Learned
Presenters: William Hunt, North Carolina State University; Jennifer Young, Stantec
10:00 am – 10:30 am Getting Ahead of the Storm: Flood-Resiliency Standards for Existing Homes and New Communities
Presenter: Natalia Moudrak, Intact Centre on Climate Adaptation
10:30 am – 11:00 am  BREAK
11:00 am – 11:30 am Selecting Site and Context Appropriate LID Options
Presenter: Mark Schollen, Schollen & Company Inc.
11:30 am – 12:00 pm Implementing Low Impact Development in South Korea
Presenter: Steven Trinkaus, Trinkaus Engineering, LLC
12:00 pm – 1:00 pm LUNCH
Buffet and Seating Located in Halls B through E
1:00 pm – 1:30 pm Evaluating the Net Present Value of Low Impact Development Retrofits in Edmonton, Alberta
Presenters: Eric Bill, Impact Infrastructure; Olivia Sparrow, Emmons & Olivier Resources Inc.
1:30 pm – 2:00 pm City of Toronto Low Impact Development Green Streets Demonstration Projects
Presenter: Hazel Breton, City of Toronto
2:00 pm – 2:30 pm Quantifying the Benefits of Volume Reduction and Water Quality Improvement of Green Infrastructure
Presenter: Daniel Medina, LimnoTech
2:30 pm – 3:00 pm  BREAK
3:00 pm – 3:30 pm Bioretention Systems Standards for Sustainable Stormwater Management
Presenter: Lynn Barber, Canadian Standards Association
3:30 pm – 4:30 pm Panel Presentation: Bioretention
Presenters: Mélanie Glorieux, Groupe Rousseau Lefebvre; Carl Almer, Emmons & Olivier Resources Inc.; Elodie Passeport, University of Toronto
4:30 pm – 8:00 pm NETWORKING RECEPTION – Cash Bar and Live Entertainment
Exhibit Halls B through E (Tradeshow Open to Delegates)

DAY 1, TRACK 2

TIME
TRACK TWO: HALL F
9:00 am – 9:30 am Biotic Soil Technology for Sustainable Erosion Control and Revegetation: Successful Case Studies
Presenters: Matthew Welch and Marc Theisen, Profile Products LLC
9:30 am – 10:00 am How Soil Bioengineering Technology Combines Ecological Principles and Engineering Practices
Presenters: Robbin Sotir, Robbin B. Sotir & Associates, Inc.; Anna Paris, Maccaferri Canada Ltd.
10:00 am – 10:30 am Lessons Learned from ESC Implementation at Tottenham Airfield
Presenters: Matthew Graham and Peter Nimmrichter, Amec Foster Wheeler
10:30 am – 11:00 am  BREAK
11:00 am – 12:00 pm SWMF Sediment Reuse: A Panel Discussion on Ecotoxicity and Excess Soil BMP Legal Considerations
Presenters: Francine Kelly-Hooper and Krista Barfoot, CH2M HILL Canada; Janet Bobechko,
Norton Rose Fulbright Canada LLP
12:00 pm – 1:00 pm LUNCH
Buffet and Seating Located in Halls B through E
1:00 pm – 1:30 pm Making Silt Smart and Other Outcome-based Monitoring Systems “Smarter”
Presenter: Paul Villard, GEO Morphix Ltd.
1:30 pm – 2:00 pm How a Contractor Obtained Approval for an Innovative Low Impact Design of Temporary Creek Crossings Post-Tender
Presenters: Matthew Pickett, Groundwater Environmental Management Services Inc.; Seamus Tynan, Ward and Burke Microtunnelling Ltd.
2:00 pm – 2:30 pm New Erosion and Sediment Control Guidance for the Greater Golden Horseshoe Area
Presenter: Lisa Rocha, Toronto and Region Conservation
2:30 pm – 3:00 pm  BREAK
3:00 pm – 3:30 pm Canadian-wide Standards for the Erosion and Sediment Control Industry
Presenter: Brian Zupancic, CSA Group
3:30 pm – 4:30 pm Panel Presentation: If Contractors Were in Control, How Would We do it Different? 
Presenters: TBD, Greater Toronto Sewer and Watermain Constractors Association
4:30 pm – 8:00 pm NETWORKING RECEPTION – Cash Bar and Live Entertainment
Exhibit Halls B through E (Tradeshow Open to Delegates)

MARCH 22

DAY 2, REGISTRATION & TRADE SHOW

8:00 am – 9:00 am REGISTRATION
Lobby
8:00 am – 3:00 pm TRADE SHOW OPEN
Halls B through E

DAY 2, TRACK 1

TIME
TRACK ONE: HALL A
9:00 am – 9:30 am ISO 14034 Environmental Technology Verification
Presenters: John Neate, VerifiGlobal; Shad Hussain, City of Toronto
9:30 am – 10:00 am Design Storms and Parameters for Sustainable Drainage Systems
Presenter: Gilles Rivard, Lasalle/NHC
10:00 am – 10:30 am Addressing Stormwater in China with Low Impact Development
Presenter: Steven Trinkaus, Trinkaus Engineering, LLC
10:30 am – 11:00 am  BREAK
11:00 am – 11:30 am How Should You Be Designing Your Permeable Pavements? – New ASCE Standard
Presenter: Lori Schaus, Applied Research Associates, Inc.
11:30 am – 12:00 pm Maintenance and Winter Operational BMPs for PICP
Presenter: Jennifer Drake, University of Toronto
12:00 pm – 1:00 pm LUNCH
Buffet and Seating Located in Halls B through E
1:00 pm – 1:30 pm Incorporating Riverine Flow Requirements into Stormwater Management using
LID and Environmental Flows
Presenter: David Lembcke, Lake Simcoe Region Conservation Authority
1:30 pm – 2:00 pm How Cool are Cooling Trenches? Cooling Trench Performance Monitoring and Results in KW
Presenter: Trevor Fraser, Stantec
2:00 pm – 2:30 pm Storm Water Management: Getting the Temperature Just Right
Presenter: Michelle Letourneau, Savanta
2:30 pm – 3:00 pm BREAK 
3:00 pm – 3:30 pm Smart Blue Roof Applicability in the IC&I Sector for Rainwater Attenuation and Retention
Presenter: Bernadeta Szmudrowska, Credit Valley Conservation
3:30 pm – 4:00 pm A Low Maintenance Stormwater Pond Retrofit Design Using Validated Performance Metrics
Presenters: Jessica Kellerman, City of Waterloo; Andrew Palmer, Greenland International Consulting Engineers Ltd.

DAY 2, TRACK 2

TIME
TRACK TWO: HALL F
9:00 am – 9:30 am Restoration of Urban Streams in the Midwest: Concepts and Applied Practices
Presenter: Jonathan Koepke, ENCAP
9:30 am – 10:00 am The Stream Failed. Or Did It? Expectations for Natural Channel Designs After Construction
Presenter: Jeff Muirhead, Stantec
10:00 am – 10:30 am “Oops!…that wasn’t our intention”: Recognition and Avoidance of Unintended Consequences of  Uncoordinated In-stream Erosion Mitigation in Southern Ontario
Presenters: Robin McKillop and Tatiana Hrytsak, Palmer Environmental
10:30 am – 11:00 am  BREAK
11:00 am – 11:30 am Towards Achieving Overall Benefit for Species at Risk Related to a Mega Transportation Corridor
Presenters: Darlene Proudfoot and April Currie, Ministry of Transportation
11:30 am – 12:00 pm To Pipe or Not to Pipe – Erosion Issues and Solutions in an Urban Watercourse in Edmonton
Presenter: Heather Amirault, Stantec
12:00 pm – 1:00 pm LUNCH
Buffet and Seating Located in Halls B through E
1:00 pm – 1:30 pm City of Toronto Stream Restoration
Presenters: Kumar Sivakumaran and Daniel McCreery, City of Toronto
1:30 pm – 2:00 pm Reaching Consensus for the Benefit of River Systems
Presenters: Mark Hartley, Water Regime Investigations and Simulations; Bill Annable, University of Waterloo
2:00 pm – 2:30 pm Green Medical Campus: 10 Year Post Occupancy Perspective
Presenter: Kevin Biehn, Emmons & Olivier Resources, Inc.
2:30 pm – 3:00 pm BREAK 
3:00 pm – 3:30 pm Advances in Technology for Stormwater Quality and Watershed Management Applications
Presenters: Marco Angiletta and Jonathan Antonucci, EMAC
3:30 pm – 4:00 pm Policy Implications of a Zero Discharge System
Presenter: Brett Emmons, Emmons & Olivier Resources, Inc.